joi, 17 noiembrie 2011

) 17 NOIEMBRIE 2011 – ZIUA NAŢIONALĂ ANTIFUMAT – CONSILIUL ELEVILOR IA ATITUDINE

Marcată la Olteniţa printr-un marş antitutun organizat la ora 13 din iniţiativa Consiliului Elevilor de la Grupul Şcolar „ N. Bălcescu” şi de la Grupul Şcolar „ Ion Ghica” din Olteniţa.

Acţiunea a fost pregătită prin confecţionarea unor postere, bennere, tricouri inscripţionate, şepci , umbrele, etc cu mesajul de anul acesta: „ ÎN FIECARE ZI, O ZI FĂRĂ TUTUN!”

Partenei în această acţiune au fost următoarele instituţii: Primăria, Poliţia şi Jandarmeria din Olteniţa.

Clasele implicate sunt IX B, IX D, IX E, IX F, XC, XIC, XIIB R.P., iar profesorii care au susţinut acţiunea sunt: Dobra Elena, Voicu Adina, Decu Valentina, Dobre Adina, Niculiţă Liliana şi Niculiţă Paul.

Traseul parcurs este: Şoseaua Portului, Str. Tineretului, Str, M. Eminescu, Str. Iliescu, STR. Argeşului până în Parcul Mare.

Scopul acţiunii este de sensibilizare a populaţiei astfel încât să conştientizeze pericolul consumului de tutun . Speranţa tinerilor implicaţi în această acţiune este că poate în timp vor renunţa la ţigări.

Având în vedere faptul că la trecerea coloanei de elevi care scandau lozinci antitutun , oamenii de pe stradă se opreau, se informau asupra importanţei evenimentului, erau surprinşi , vrem să credem că acţiunea a avut impact.

„ Să nu credeti că nu erau si comentarii neplăcute, greu de auzit, dar sfatul nostru , al celor maturi este că : dacă s-au oprit să facă comentarii, indiferent de ce natură , înseamnă că i-a interesat şi s-a ridicat un semn de întrebare în mintea fiecăruia.

Aşa că nu trebuie să renunţaţi să luptaţi, ci dimpotrivă să vă mobilizaţi , iar aceste acţiuni să fie mai des astfel încât toţi oamenii să se autoeduce în scopul participării, sensibilizării şi implicării.

Trăim printre oameni, împreună cu ei şi trebuie să-i ajutăm pe cei care sunt în neputinţă”.

duminică, 24 aprilie 2011

Un Paste fericit!


Fie ca bucuria Invierii Domnului sa va aduca in suflet liniste, pace si fericirea de a petrece aceste clipe magice cu cei dragi. Hristos a inviat !

vineri, 1 aprilie 2011

Dezbatere.....

Pe 7 martie am participat impreuna cu Doamna Niculita Liliana,Domnul Sergiu de la DJTS la o dezbatere desfasurata la Casa de Cultura a studentilor Bucuresti.
Dezbatrea a fost tinuta de Domnul Bruno Eugen lector la Politehnica care doreste sa realizeze anumite sondaje.
Am discutat despre nevoile elevilor prin ce activitati pot fi ele rezolvate si cui trebuie sa ne adresam pentru solutionarea lor.Am mai discutat si depre lucratorul de tineret(unde il gasim,cu ce se ocupa,ce probleme sa discutam).


Serban Elena

Activitati noi..

De cateva zile tot observ curiozitatea elevilor care se tot opresc pe holuri sa citeasca..ce oare? Oare se organizeaza ceva nou? Oare s'a castigat ceva? Oare vom primi ceva? Acesta este raspunsul! Am primit o noua informatie... din primele sageti (cele de culoare verde), daca avem rabdare sa citim, aflam ca CSE recruteaza inteligenta. Ce inseamna asta? Sa va explic..Daca in liceu sunt voluntari care doresc sa se implice in diverse activitati, concursuri sunt rugati sa ia legatura cu noi. Chiar daca nu sunt sefi de clasa, vicepresedinti de clasa sau secretari se pot implica si pot face parte din echipa consiliului. Noi suntem deschisi la orice propunere! Va asteptam!
Dar cele albastre ce reprezinta? Si acestea sunt ideea tot celor din CSE. Pentru ca pe 22 Martie a fost Ziua Apei, doamnele profesoare de chimie ale liceului nostru au organizat un mic spectacol, iar noi ne-am oferit sa le ajutam raspandind vestea, asa ca am lipit sageti cu citate despre apa prin tot liceul, toate indicand drumul unde se tinea spectacolul. In cadrul spectacolului, membrii din CSE s-au mai implicat si in alte activitati cum ar fi planse, motto-uri, fotografii, citate, muzica.

Am observat ca va plac acele sageti, mai vreti sa mai punem si altele?


Popescu Madalina

marți, 29 martie 2011

Doctorul Cristian Andrei la Oltenita




























Pe 22 Martie, ora 9:00, domnul doctor Cristian Andrei a onorat invitatia Consiliului Sc. Nicolae Balcescu.
Doctorul Cristian Andrei a purtat discutii foarte interesante cu elevii despre celebrul site de socializare Facebook, apoi despre comportamentele adolescentilor, marcarea teritoriului, exagerarile pe care simt nevoia sa le faca tinerii, confruntarea dintre sexe.
Elevii au fost foarte incantati,foarte activi, dar au avut si foarte multe emotii.
Toti am avut ceva de invatat, iar unii dintre noi chiar ne'am regasit in descrierile facute de domnul doctor.

joi, 17 martie 2011

Invitatie

Organizatorii : Consiliul Sc. al elevilor din Gr. Sc. Nicolae Balcescu in parteneriat cu toate Consiliile Elevilor din municipiul Oltenita va asteapta pe 22 Martie, ora 09:00, la Sala Mare a Primariei Oltenita la intalnirea cu Dr. Cristian Andrei.

sâmbătă, 12 martie 2011

Activitate 1 Martie..

































1 Martie zambitor iti daruieste un martisor!.. Cu ocazia zilei de 1 Martie, CSE au impartit martisoare si felicitari prin liceu. Colegii nostri au fost foarte incantati de aceasta actiune, dar si de bratarile realizate din snururi. Suntem foarte incantati ca am reusit sa aducem atatea zambete.


Popescu Madalina