joi, 9 februarie 2012

Hai sa sarbatorim dragostea!

Ce se aude? Ce se aude? Din nametii de zapada am venit cu o veste dragastoasa!
Consiliul Sc. al Elevilor Nicolae Balcescu va asteapta pe 14 Februarie, ora 12:00, la cantina liceului ! De ce? Chiar daca suntem romani ne-am hotarat sa sarbatorim si Valentine's Day prin declaratii de dragoste, muzica, filmulete, scenete, concursuri si multa dragoste.

Dar stati asa ca nu e tot, pe 14 Februarie punem in vanzare si biletele pentru Spectacolul Iubirii – Spectacolul Anti – drog care va avea loc pe 24 Februarie, ora 17:00, la SALA MARE A PRIMARIEI OLTENITA . V-am pregatit un spectacol extraordinar, iar premiile si concursurile vor fi pe masura, in plus, banii stransi din sponsorizari si vanzarea biletelor vor fi folositi in scopuri caritabile.

Hai sa sarbatorim dragostea in stil american pe 14 Februarie, iar pe 24 Februarie in stil romanesc.

Va asteptam acolo!

Popescu Madalina

miercuri, 25 ianuarie 2012

24 Ianuarie

Cu ocazia zilei de 24 Ianuarie, CSE Grup Sc. Nicolae Balcescu a organizat un simpozion pentru a celebra evenimentul ca la carte.
Pentru toate clasele ziua a inceput prin vizitele primite. Va intrebati de la cine? Cei 2 vestitori alesi de CSE care au umblat prin clase vestind MICA UNIRE purtand haine specifice secolului al-XIX-lea . Au fost primiti cu incantare atat de colegii nostri cat si de domnii profesori. Toti au fost placut surprinsi multumindu-le vestitorilor prin multe aplauze si spunandu-le ca pentru 2 minute s-au simtit ca intr-o poveste si ceea ce ne doream noi cel mai mult sa auzim, multi au spus "Da, sunt mandru ca sunt roman!"
A urmat concursul celui mai frumos poster despre Alexandru Ioan Cuza, afisele fiind lipite prin tot liceul, la acest concurs au participat elevii clasei a XI-a C care s-au implicat cu mult drag cand actiunea le-a fost propusa de CSE si de doamna profesoara Liliana Niculita care ne-a sprijinit in toate activitatile.
Membrii CSE si mai multe clase au asistat apoi la concursul de prezentari despre acest eveniment si despre personalitatile secolului XIX: Alexandru Ioan Cuza si sotia acestuia, Elena Cuza. Cei inscrisi in concurs s-au prezentat in costume populare, ceea ce a atras atentia publicului, acaparandu-l apoi prin povestiile UNIRII. Cei prezenti au votat cele mai frumoase prezentari, iar la sfarsitul zilei cei mai implicati elevi si voluntari au primit diplome.

P.S : Pozele sunt pe pagina de facebook :d

Popescu Madalina

luni, 26 decembrie 2011

Speranţă că vom fi mai buni

" Joi, 22 decembrie 2011, elevii din Consiliul Şcolar al Elevilor reprezentând Grupul Şcolar " Nicolae Bălcescu" din Olteniţa au oferit cadouri profesorilor. Cadourile sunt ornamente de brad confectionate în cadrul unui atelier propriu însoţite de o urare din suflet. Corul a interpretat colinde tradiţionale reprezentând o parte a repertoriului prezentat în cadrul spectacolului de colinde organizat de Consiliul Elevilor din municipiul Olteniţa în parteneriat cu Protoeria şi Primăria".


joi, 17 noiembrie 2011

) 17 NOIEMBRIE 2011 – ZIUA NAŢIONALĂ ANTIFUMAT – CONSILIUL ELEVILOR IA ATITUDINE

Marcată la Olteniţa printr-un marş antitutun organizat la ora 13 din iniţiativa Consiliului Elevilor de la Grupul Şcolar „ N. Bălcescu” şi de la Grupul Şcolar „ Ion Ghica” din Olteniţa.

Acţiunea a fost pregătită prin confecţionarea unor postere, bennere, tricouri inscripţionate, şepci , umbrele, etc cu mesajul de anul acesta: „ ÎN FIECARE ZI, O ZI FĂRĂ TUTUN!”

Partenei în această acţiune au fost următoarele instituţii: Primăria, Poliţia şi Jandarmeria din Olteniţa.

Clasele implicate sunt IX B, IX D, IX E, IX F, XC, XIC, XIIB R.P., iar profesorii care au susţinut acţiunea sunt: Dobra Elena, Voicu Adina, Decu Valentina, Dobre Adina, Niculiţă Liliana şi Niculiţă Paul.

Traseul parcurs este: Şoseaua Portului, Str. Tineretului, Str, M. Eminescu, Str. Iliescu, STR. Argeşului până în Parcul Mare.

Scopul acţiunii este de sensibilizare a populaţiei astfel încât să conştientizeze pericolul consumului de tutun . Speranţa tinerilor implicaţi în această acţiune este că poate în timp vor renunţa la ţigări.

Având în vedere faptul că la trecerea coloanei de elevi care scandau lozinci antitutun , oamenii de pe stradă se opreau, se informau asupra importanţei evenimentului, erau surprinşi , vrem să credem că acţiunea a avut impact.

„ Să nu credeti că nu erau si comentarii neplăcute, greu de auzit, dar sfatul nostru , al celor maturi este că : dacă s-au oprit să facă comentarii, indiferent de ce natură , înseamnă că i-a interesat şi s-a ridicat un semn de întrebare în mintea fiecăruia.

Aşa că nu trebuie să renunţaţi să luptaţi, ci dimpotrivă să vă mobilizaţi , iar aceste acţiuni să fie mai des astfel încât toţi oamenii să se autoeduce în scopul participării, sensibilizării şi implicării.

Trăim printre oameni, împreună cu ei şi trebuie să-i ajutăm pe cei care sunt în neputinţă”.

duminică, 24 aprilie 2011

Un Paste fericit!


Fie ca bucuria Invierii Domnului sa va aduca in suflet liniste, pace si fericirea de a petrece aceste clipe magice cu cei dragi. Hristos a inviat !

vineri, 1 aprilie 2011

Dezbatere.....

Pe 7 martie am participat impreuna cu Doamna Niculita Liliana,Domnul Sergiu de la DJTS la o dezbatere desfasurata la Casa de Cultura a studentilor Bucuresti.
Dezbatrea a fost tinuta de Domnul Bruno Eugen lector la Politehnica care doreste sa realizeze anumite sondaje.
Am discutat despre nevoile elevilor prin ce activitati pot fi ele rezolvate si cui trebuie sa ne adresam pentru solutionarea lor.Am mai discutat si depre lucratorul de tineret(unde il gasim,cu ce se ocupa,ce probleme sa discutam).


Serban Elena

Activitati noi..

De cateva zile tot observ curiozitatea elevilor care se tot opresc pe holuri sa citeasca..ce oare? Oare se organizeaza ceva nou? Oare s'a castigat ceva? Oare vom primi ceva? Acesta este raspunsul! Am primit o noua informatie... din primele sageti (cele de culoare verde), daca avem rabdare sa citim, aflam ca CSE recruteaza inteligenta. Ce inseamna asta? Sa va explic..Daca in liceu sunt voluntari care doresc sa se implice in diverse activitati, concursuri sunt rugati sa ia legatura cu noi. Chiar daca nu sunt sefi de clasa, vicepresedinti de clasa sau secretari se pot implica si pot face parte din echipa consiliului. Noi suntem deschisi la orice propunere! Va asteptam!
Dar cele albastre ce reprezinta? Si acestea sunt ideea tot celor din CSE. Pentru ca pe 22 Martie a fost Ziua Apei, doamnele profesoare de chimie ale liceului nostru au organizat un mic spectacol, iar noi ne-am oferit sa le ajutam raspandind vestea, asa ca am lipit sageti cu citate despre apa prin tot liceul, toate indicand drumul unde se tinea spectacolul. In cadrul spectacolului, membrii din CSE s-au mai implicat si in alte activitati cum ar fi planse, motto-uri, fotografii, citate, muzica.

Am observat ca va plac acele sageti, mai vreti sa mai punem si altele?


Popescu Madalina